Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Event Results
Archery Athletics Badminton Baseball Basketball
Beach Volleyball Billiards/Snooker Bowling Boxing Canoeing
Cycling Equestrian Fencing Football Golf
Gymnastics Handball Hockey Judo Kabaddi
Karatedo Rowing Rugby Football Sepak Takraw Shooting
Softball Soft Tennis Squash Swimming Table Tennis
Taekwondo Tennis Volleyball Weightlifting Wrestling
Wushu Yachting Medals Tally

Canoeing
Day 6 | Day 4 | Day 3
Top  Day 6 (Dec 11)
  C-1 500m
  Men
     1  KAZ    Nurmaganbetov, K.                          02:03.51
     2  UZB    Kovalenko, Dmitriy                         02:14.41
     3  KOR    LEE, Seung-Woo                             02:15.64
     4  JPN    ABE, Shinji                                02:18.91
     5  PRK    HONG, Yong-Guk                             02:24.10
        CHN    MENG, Guanliang                            DQ
     
  C-2 500m
  Men
     1  Kaz   Negodyayev, K. - Sergeyev, Sergey           01:53.16
     2  Kor   Jun, Kwang-Pak - Park, Chang-Kyu            01:57.15
     3  Uzb   Shayslamov, Sergey - Shayslamov, Vladimir   01:58.88
     4  Prk   Kim, Ji-Yun - JON, Song-Jin                 02:02.39
     5  Chn   Meng, Guanliang - Sun, Maosheng             02:06.19
     6  JPN   OKAWA, Fumiaki - Ozono, Masanobu            02:11.03
    
  K-1 500m
  Men
     1  KAZ   Yegorov, Yevgeniy                           01:49.52 
     2  UZB   Ryahov, Anton                               01:54.15 
     3  JPN   Tsutsui, Kenta                              01:55.51 
     4  KOR   Jung, Kwang-Soo                             01:56.28 
     5  CHN   Ren, Yogchang                               02:03.33
     6  IRI   Fathalizadeh, H.                            DQ
    
  K-2 500m
  Men
     1  KAZ   Torlopov, Dmitriy - Kaltenberger, D.        01:39.01
     2  CHN   Fang, Lei  - Wang, Guizhong                 01:39.22
     3  UZB   Kazantsev, Vladimir - Shilin, Andrey        01:41.16
     4  INA   Sayadin, Sayadin - Hadi, Laode              01:41.55
     5  KGZ   Mitkovets, Andrei  - Semikin, Dmitry        01:45.73
     6  IRI   Milad, Moyhsen - Sohrabian-Moghadam         01:52.11
    
  K-1 500m
  Women
     1  KAZ   Sergina, Tatyana                            02:03.67
     2  JPN   Maruyama, Sayuri                            02:03.80
     3  CHN   Zhou, Yingjie                               02:07.64
     4  UZB   Lyalina, Irina                              02:14.05 
     5  KGZ   Rybalova, Elena                             02:14.23
        KOR   Lee, Soon-Ja                                DQ
    
  K-2 500m
  Women
     1  CHN   GAO, Beibei  - ZHONG, Hongyan               01:54.64
     2  KAZ   SERGEYEVA, Natalya  - SERGINA, Tatyana      01:57.28
     3  UZB   LEVINA,Tatyana - SHPIGANEVICH, Oksana       01:59.42
     4  JPN   KITAMOTO, Shinobu - TSUNA, Azusa            02:00.48
     5  PRK   RI, Jong-Sim  - RI, Myong-Bok               02:00.84
     6  IND   MINIMAR, K.  - SRIMATI, S.                  02:07.24
    
  K-4 500m
  Women
     1  FANG, Ailing - GAO, Beibei - LIU, Zhimin
        XIAN, Bangxing
                   China                                  01:39.20
     2  ISAKOVA, Inna - MOSKALEVA, Antonina-LYALINA, Irina
        SHPIGANEVICH, Oksana    
                   Uzbekistan                             01:40.81
     3  JO, Jong - Hwa-RI, Myong-Bok - PANG, Myong-Sun
        KANG, Yon-Suk 
                   Korea                                  01:44.23
     4  MARUYAMA, Sayuri - KANNO, Sanae - SUZUKI, Yumik
        ADACHI, Miho 
                   Japan                                  01:45.54
     5  AYE, Mi-Khine-KHIN, Mar-Oo - NAW, Say-Lar
        THAN, Than-Oo 
                   Mayammar                               01:52.36
     6  SRIBOONRUENG, A. - DUANGTAB, Rungnapa - 
        SURIYACHAROEN, T. - JANKAEW, Malika 
                   Thailand                               01:57.21
   
     		
Top  Day 4 (Dec 9)
  C1 - 1000m
  Men Singles (Final)
    1  CHN  MENG, Guanliang             04:36.06
    2  KAZ  NURMAGANBETOV, K.           04:40.67
    3  KOR  LEE, Seung-Woo              04:52.74
    4  JPN  ABE, Shinji                 04:53.71
    5  UZB  KOVALENKO, Dmitriy          05:02.02
    6  IND  VAGA RAM, Vaga-Ram          05:19.71
    
  C2 - 1000m
  Men Doubles (Final)
    1  NEGODYAYEV, K. - SERGEYEV, Sergey 
              Kazakhstan                04:10.35
    2  QIU, Suoren - SUN, Maosheng 
              China                     04:21.29
    3  OKAWA, Fumiaki - OZONO, Masanobu 
              Japan                     04:25.58
    4  JON, Song-Jin - KIM, Ji-Yun 
              N. Korea                  04:29.91
    5  JUN, Kwang-Pak - PARK, Chang-Kyu 
              S. Korea                  04:37.62
       SHAYSLAMOV, Sergey - SHAYSLAMOV, Vladimir
              Uzbekistan                DQ
    
  K1 - 1000m
  Men Singles
    1  KAZ  SERGIN, Sergey              04:01.76
    2  CHN  JIANG, Yuguo                04:02.71
    3  UZB  SHILIN, Andrey              04:05.00
    4  KOR  JUNG, Kwang-Soo             04:06.11
    5  PRK  KANG, Tong-Su               04:18.57
    6  IND  BAROI, Pijush-Kanti         04:22.11
    
  K2 - 1000m
  Men Doubles (Final)
    1  KAZ SERGIN, Sergey - YEGOROV, Yevgeniy - SKRYPNIK, Sergey 
              Kazakhstan                03:32.36
    2  UZB RYAHOV, Anton - SHAPAR, Gerart 
              Uzbekistan                03:37.56
    3  CHN FANG, Lei - WANG, Guizhong 
              China                     03:41.15
    4  INA SAYADIN, Sayadin - LAMPADA, Lanpada 
              Indonesia                 03:45.95
    5  IRI HEDAYATI, Nader - MOHAMMADI, Alireza 
              Iran                      04:04.11
    6  KOR LEE, Dong-Keun - MOON, Chul-Wook 
              S. Korea                  04:15.69

  K4 - 1000m
  Men Fours (Final)
    1  ISLAMOV, Rafael - SHILIN, Andrey 
       KAZANTSEV, Vladimir - YASHIN, Konstantin 
              Uzbekistan                03:10.44
    2  ALEXEYEV, Yevgeniy - GATIYATULLIN, Ilfat 
       KALTENBERGER, D. - TORLOPOV, Dmitriy 
              Kazakhstan                03:11.78
    3  ABSIR, Absir - HADI, Laode 
       LAMPADA, Lanpada - SAYADIN, Sayadin 
              Indonesia                 03:14.64
    4  JIANG, Yuguo - WANG, Fei 
       WANG, Hai - ZHENG, Yi 
              China                     03:16.75
    5  FATHALIZADEH, H. - HEDAYATI, Nader 
       MILAD, Mohsen - SOHRABIAN, Ali-Reza 
              Iran                      03:26.54
       NAM, Sung-Ho - KIM, Kwang-Chul 
       SHIM, Byung-Sup - MIN, Kyung-Soo 
              S. Korea                  DQ
    
		
Top  Day 3 (Dec 8)
  C1 - 1000m
  Men Singles
    Heat 1
    1  PAK  IQBAL, Nasir                05:00.66
    1  CHN  MENG, Guanliang             05:00.66
    2  UZB  KOVALENKO, Dmitriy          05:09.69
    3  IND  VAGA RAM, Vaga-Ram          05:24.00
    4  MYA  ZAW, Win-Aung               05:27.22
    5  PRK  HONG, Yong-Guk              05:46.84
    6  THA  DITTAVIMON, Suradaj         05:47.77
    
    Heat 2
    1  KAZ  NURMAGANBETOV, K.           05:05.84
    2  JPN  ABE, Shinji                 05:21.88
    3  KOR  LEE, Seung-Woo              05:28.35
    4  TJK  MOURODOV, Bekhrouz          08:32.61
    4  PAK  IQBAL, Nasir                08:32.61
       PHI  CUMILANG, Reynaldo          DQ
       LAO  XAYGNASAN, K.               DQ
    
  C2 - 1000m
  Men Doubles
    Heat 1
    1  SHAYSLAMOV, Sergey - SHAYSLAMOV, Vladimir
              Uzbekistan                04:10.94
    2  CHARIPOV, M. - TATIMOV, Safa 
              Tajikistan                04:11.57
    3  AUNG, Lin - SAW, Bar-Htoo 
              Myanmar                   04:19.38
    4  OKAWA, Fumiaki - OZONO, Masanobu 
              Japan                     04:44.16
    5  EGHLIMI-ASIL, Elyas - ZARRINDERAKHT, M. 
              Iran                      04:46.41
       QIU, Suoren - SUN, Maosheng 
              China                     DQ

    Heat 2
    1  NEGODYAYEV, K. - SERGEYEV, Sergey 
              Kazakhstan                04:13.13
    2  CHAE, Chol-Su - JON, Song-Jin 
              North Korea               04:24.26
    3  JUN, Kwang-Pak - PARK, Chang-Kyu 
              Korea                     04:24.45
    4  SADANANDAN, S. - SUBHASH SHIVANKUTTY 
              India                     04:32.89
    
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.