Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Event Results
Archery Athletics Badminton Baseball Basketball
Beach Volleyball Billiards/Snooker Bowling Boxing Canoeing
Cycling Equestrian Fencing Football Golf
Gymnastics Handball Hockey Judo Kabaddi
Karatedo Rowing Rugby Football Sepak Takraw Shooting
Softball Soft Tennis Squash Swimming Table Tennis
Taekwondo Tennis Volleyball Weightlifting Wrestling
Wushu Yachting Medals Tally

Cycling
Day 14 | Day 12 | Day 11 | Day 10 | Day 9 | Day 5 | Day 3 | Day 2
Top  Day 14 (Dec 19)
  Road Race
  Men Individual (Final)
    1  HKG  WONG, Kam Po                  4:39:27.23
    2  JPN  IIJIMA, Makoto                4:39:27.23
    3  PHI  ESPIRITU, Victor              4:39:27.23
    4  THA  WANGARDJAINGAM, T.            4:41:06.24
    5  KOR  PARK, Min-Soo                 4:41:11.01
    6  PHI  DAVADILLA, Warren             4:41:20.12
    7  KGZ  DEREVIANOV, Sergey            4:41:20.12
    8  MAS  ROSLI, Nor Effandy            4:41:21.57
    9  IRI  KAZEMI SARI, Ahad             4:41:21.57
   10  JPN  MANABE, Kazuyuki              4:41:22.68
   11  MGL  ULZIT-ORSHIKH, J.             4:41:26.83
   12  JPN  FUJINO, Tomokazu              4:42:25.25
   13  UZB  KRUSHEVSKIY, Sergey           4:42:25.25
   14  MGL  TUMUR-OCHIR, D.               4:42:25.25
   15  KOR  KIM, Bong-Min                 4:42:26.65
   16  CHN  TANG, Xuezhong                4:42:26.65
   17  IRI  NASSERI KHORRAM, M.           4:44:17.09
   18  IRI  ESMAEILI, Mehran              4:44:17.09
   19  KAZ  BELOUSSOV, Sergey             4:44:17.09
   20  UAE  SAEED, Ali                    4:48:49.46
   21  KAZ  FOFONOV, Dmitriy              4:51:28.57
   22  KAZ  NADOBENKO, Alexandr           4:59:21.57
   23  CHN  LI, Fuyu                      4:59:32.29
   24  UZB  ARKOV, Sergey                 4:59:32.29
   25  THA  SAETIEW, Somboon              4:59:32.29
   26  MAS  MOHD RAZALI, S.               4:59:32.29
   27  UAE  ALSABBAGH, Humaid             4:59:32.29
   28  PHI  REYNANTE, Lloyd L.            4:59:32.29
   29  MAS  MO HAMAD, Mohd M.             4:59:32.29
   30  THA  THIPBUMROONG, Supart          4:59:32.29
   31  MGL  PUREVSUREN, Huyagt            4:59:37.56
   32  BRU  HJ BESAR, HAMDANI             4:59:32.29
   33  HKG  NG, Kwok Wah                  4:59:38.18
   34  KGZ  YAZOV, Sergey                 4:59:39.52
   35  UZB  NURITDINOV, Rafael            4:59:40.64
   36  BRU  PG DATO HJ ASMALEE            5:03:48.13
   37  HKG  HO, Siu Lun                   5:03:49.58
   38  MAC  CHEONG, Wai Chong             5:03:52.31
   39  MAC  ALVES FILIPE, Luis            5:03:52.31
   40  MAC  CHAN, Lam Fai                 5:03:52.31
   41  TPE  HSIEH, Kuo Fang                   NC
   42  TPE  MU, Chih Hsin                     NC
   43  SIN  ONG, Su Ping, John                NC
   44  TPE  CHEN, Teng Tien                   NC
   45  KGZ  PETROV, Lednid                    NC
   46  CHN  MA, Ye                            NC
   47  BRU  CHIENG CHIEN LEE, L.              NC
    
  Road Race
  Women Individual (Final)
    1  THA  KUMFU, Banna                  3:01:25.93
    2  JPN  SAKASHITA, Kaori              3:01:25.93
    3  CHN  WANG, Shuqing                 3:01:25.93
    4  KOR  CHOI, Hyun-Soon               3:01:25.93
    5  TPE  FANG, Fen Fang                3:01:34.62
    6  CHN  TANG, Quan                    3:04:48.81
    7  JPN  OKI, Miho                     3:04:48.81
    8  UZB  GALIVLINA, Fatma              3:04:49.56
    9  JPN  OTSUKA, Ayumu                 3:04:49.56
   10  KOR  KIM, Yong-Mi                  3:04:49.56
   11  CHN  MA, Huizhen                   3:04:51.33
   12  KOR  SHIM, Jung-Hwa                3:04:51.33
   13  HKG  YEUNG, Ka Wah A.              3:11:02.04
   14  THA  CHANTASIT, Skuntala           3:11:12.00
       THA  AISOMJIT, Ranida(THA)             NC
       LIB  DABBOUS, Lynn(LIB)                NC
    
		
Top  Day 12 (Dec 17)
  4km Pursuit
  Men Team (Final)
    1  South Korea                        4:36.609
    2  Kazakhstan                         4:43.786
    3  China                              4:32.831
    4  Chinese Taipei                     4:38.164
    
  40km Points Race
  Men (Final)
    1  KAZ  Sergey Lavreneko              41 pts
    2  KOR  Cho Ho-Sung                   34
    3  IRI  Amir Zargari                  21
    
		
Top  Day 11 (Dec 16)
  Sprint
  Men (Final & Bronze Play-off)
    Yuichiro Kamiyama (Jpn) bt Noriaki Mabuchi (Jpn)        2 - 0
      (Yuichiro - 11.346 sec/11.447)
    Hyun Byung-Chul (Kor) bt Liu Yadong (Chn)               2 - 0
      (Hyun - 11.835/11.747) 
    
  Sprint
  Women (Final & Bronze Play-off)
    Wang Yan (Chn) bt Jiang Cuihua (Chn)                    2 - 0
      (Wang - 14.463/13.450)
    Fang Fen Fang (Tpe) bt Lu Yi Wen (Tpe)                  2 - 1
      (Fang - 14.586/14.387    Lu - 13.056/NA) 
    
  4km Pursuit
  Men Team (S. Final)
    South Korea                           4:28.191
    China                                 4:31.165
    Kazakhstan                            4:31.026
    Taipei                                  DQ
    
  Men Team (Q. Final)
    South Korea                           4:32.394
    Iran                                  4:34.805
    Taipei                                4:39.292
    Japan                                 4:41.409
    Kazakhstan                            4:30.207
    Thailand                                DQ
    China                                 4:30.834
    Hong Kong                               DQ
         
		
Top  Day 10 (Dec 15)
  3km Pursuit
  Women Individual
    1  CHN  Wang Qingzhi
    2  CHN  Zhao Haijuan
    3  KOR  Kim Yong-Mi
    4  JPN  Ayumu Otsuka
    
  4km Pursuit
  Men Individual
    1  KAZ  Vadim Kravchenko              4:42.799
    2  JPN  Noriyuki Iijima               4:45.215
    3  KGZ  Evgeniy Vakker                4:47.347
    4  CHN  Shi Guijun                    4:53.475 
    
  4km Pursuit
  Men Team
    1  China                              4:32.895
    2  Kazakhstan                         4:34.610
    3  Japan                              4:35.668
    4  South Korea                        4:35.931
    5  Iran                               4:35.962
    6  Chinese Taipei                     4:43.180
    7  Thailand                           4:44.679
    8  Hong Kong                          4:46.074
    9  Kyrgyzstan                           NA
    
		
Top  Day 9 (Dec 14)
  4km Individual Pursuit
  Men
    1  KRAVCHENKO, Vadim(KAZ)             4:44.647
    2  VAKKER, Evgeniy(KGZ)               4:45.414
    3  IIJIMA, Noriyuki(JPN)              4:46.170
    4  SHI, Guijun(CHN)                   4:51.375
    5  IRATOV, Damir(UZB)                 4:51.935
    6  WANG, Zhengquan(CHN)               4:53.224
    7  KODAMA, Toshifumi(JPN)             4:53.335
    8  BUSHANSKIY, Vladimir(KAZ)          4:55.204
    9  WONG, Kam Po(HKG)                  4:56.008
   10  MIZBANI IRANAGH, G.(IRI)           4:57.148
   11  ZARGARI, Amir(IRI)                 4:59.170
   12  RYU, Jae-Eun(KOR)                  5:02.607
   13  LI, Sai Hong(HKG)                  5:04.589
   14  MANEPONG, Panupong(THA)            5:05.697
       CHEN, Keng Hsien(TPE)                DQ
       CHEN, Teng Tien(TPE)                 DQ
       SAEED, Ali(UAE)                      DQ
       WANGARDJAINGAM, T.(THA)              DQ
    
  3km Individual Pursuit
  Women
    1  CHN  ZHAO, Haijuan                 03:53.359
    2  CHN  WANG, Qingzhi                 03:56.179
    3  KOR  KIM, Yong-Mi                  04:05.972
    4  JPN  OTSUKA, Ayumu                 04:08.163
    5  THA  KUMFU, Banna                  04:08.894
    6  JPN  SAKASHITA, Kaori              04:12.127
    7  THA  CHAROENPET, Sripae            04:28.864
    8  HKG  YEUNG, Ka Wah A.              04:33.451
    
  1km Time Trial
  Men
    1  KOR  JI, Sung-Hwan                 1:05.406
    2  JPN  JUMONJI, Takanobu             1:07.011
    3  TPE  CHEN, Keng Hsien              1:08.364
    4  CHN  LIU, Yadong                   1:08.708
    5  IRI  FARID JAFAR NEJAD, A          1:08.851
    6  THA  MANEPONG, Panupong            1:12.126
    7  KAZ  NADOBENKO, Alexandr           1:12.209
    8  HKG  LI, Sai Hong                  1:14.008
       KGZ  GAMMAN, Konstantin               DQ 
    
  Sprint
  Men
    1  JPN  KAMIYAMA, Yuichiro            10.567
    2  JPN  MABUCHI, Noriaki              11.036
    3  TPE  WU, Hsien Tang                11.111
    4  KOR  HYUN, Ryung-Chul              11.183
    5  TPE  TI, Chih Hung                 11.229
    6  CHN  LIU, Yadong                   11.325
    7  KOR  PARK, Jong-Seung              11.364
    8  IRI  FARID JAFAR NEJAD, A          11.540
    9  THA  WANNASRI, Adisak              11.696
    
  Sprint
  Women
    1  CHN  WANG, Yan                     11.873
    2  CHN  JIANG, Cuihua                 11.998
    3  TPE  FANG, Fen Fang                12.471
    4  TPE  LU, Yi Wen                    12.607
    5  JPN  MURASHITA, Kazuyo             12.749
    6  THA  JUNTORN, Thipawan             13.074
    7  JPN  OKI, Miho                     13.225
    8  THA  NONTAPROM, Sirinya            13.860
       HKG  YEUNG, Ka Wah A.                DQ
    
		
Top  Day 5 (Dec 10)
  Ind. Road Time Trial
  Men
    1  IRI  MIZBANI IRANAGH, G.         1:03:16.94
    2  KAZ  FOFONOV, Dmitriy            1:03:48.60
    3  KAZ  NEVDAKH, Pavel              1:04:09.85
    4  KGZ  DEREVIANOV, Sergey          1:04:16.30
    5  JPN  IIJIMA, Makoto              1:04:46.34
    6  KOR  KIM, Bong-Min               1:05:20.83
    7  JPN  ABE, Yoshiyuki              1:05:30.60
    8  UZB  ARKOV, Sergey               1:05:44.72
    9  PHI  ESPIRITU, Victor            1:06:08.23
   10  UZB  KRUSHEVSKIY, Sergey         1:06:10.56
   11  THA  WANGARDJAINGAM, T.          1:06:22.26
   12  KGZ  YAZOV, Sergey               1:06:40.32
   13  SIN  ONG, Su Ping, John          1:06:57.12
   14  HKG  WONG, Kam Po                1:06:59.72
   15  CHN  LI, Fuyu                    1:07:07.46
   16  IRI  KAZEMI SARI, Ahad           1:07:07.96
   17  CHN  TANG, Xuezhong              1:07:26.64
   18  PHI  QUIRIMIT, Arnel             1:08:25.54
   19  THA  SOSALUM, Bandit             1:10:57.62
   20  UAE  ALSABBAGH, Humaid           1:11:27.37
   21  MGL  ULZIT-ORSHIKH, J.           1:11:32.84
   22  UAE  SAEED, Ali                  1:11:46.36
   23  BRU  PG DATO HJ ASMALEE          1:12:39.10
   24  HKG  NG, Kwok Wah                1:13:32.82
   25  BRU  CHIENG CHIEN LEE, L.        1:14:33.28
   26  MAC  KWAN, Chung Yin             1:17:00.94
   27  MAC  CHEONG, Wai Chong           1:17:21.12
   28  MGL  TUMUR-OCHIR, D.             1:17:38.65
    
  Ind. Road Time Trial
  Women
    1  CHN  ZHAO, Haijuan               0:35:17.55
    2  CHN  MA, Huizhen                 0:35:54.01
    3  JPN  OTSUKA, Ayumu               0:36:49.59
    4  KOR  CHOI, Hyun-Soon             0:37:57.63
    5  THA  KUMFU, Banna                0:38:24.38
    6  KOR  SHIM, Jung-Hwa              0:38:27.72
    7  UZB  GALIVLINA, Fatma            0:38:54.76
    8  JPN  SAKASHITA, Kaori            0:39:41.88
    9  THA  CHANTASIT, Skuntala         0:39:52.61
   10  HKG  YEUNG, Ka Wah A.            0:41:09.10
   11  LIB  DABBOUS, Lynn               0:44:38.28
     
		
Top  Day 3 (Dec 8)
  Cross Country
  Men
   1  Japan        UDAGAWA, Akihito          2:05:07.00
   2  Thailnd      JIROJWONG, Surajit        2:12:00.00
   3  China        LI, Fuyu                  2:13:10.00
   4  China        MA, Ye                    2:14:38.00
   5  Hong Kong    MAN, Wai Chung            2:16:12.00
   6  S. Korea     JOO, Dae-Young            2:18:08.00
   7  S. Korea     JUNG, Hyung-Rae           2:19:43.00
   8  Philippines  VALDEZ, Placido           2:25:59.00
   9  Thailand     PAKCHIYAPOOM, Meesak      2:28:28.00
  10  Philippines  CASALJAY, Ruel            2:36:29.00
      Hong Kong    COOK, Lam Brian           DQ
      Macau        ALVES FILIPE, Luis        DQ
      Brunei       HJ BESAR, HAMDANI         DQ
      Mongolia     ANKHBAYAR, Gurdorj        DQ
   
  Cross Country
  Women
   1  China        MA, Yanping               2:07:28.00
   2  Japan        KOBAYASHI, Kanako         2:11:45.00
   3  Thailand     SINGUPATHAM, C.           2:17:34.00
   4  Hong Kong    YEUNG, Ka Wah A.          2:23:46.00
   5  China        LIU, Chunxiu              2:31:10.00
      Lebanon      DABBOUS, Lynn             DQ
      Thailand     DEEKAMPA, Panna           DQ
      Vietnam      NGUYEN THI, Le Huong      DQ
   
		
Top  Day 2 (Dec 7)
  Down Hill
  Men
   1  Thailand     KONGSAMUT, P.             0:03:43.13
   2  Japan        TSUKAMOTO, Takashi        0:03:44.79
   3  Hong Kong    COOK, Lam Brian           0:03:57.65
   4  Taipei       LIAO, Tsung Chieh         0:03:59.61
   5  Taipei       LIAO, Wu Hsiung           0:04:02.24
   6  S. Korea     JUNG, Hyung-Rae           0:04:10.23
   7  Thailand     KUAPANYA, Nikorn          0:04:12.64
   8  Philippines  ONCADA, Joseph            0:04:28.09
   9  Brunei       HJ BESAR, HAMDANI         0:05:09.30
      Philippines  SAULO, Led Allwyn         DQ
   
  Down Hill
  Women
   1  Japan        KAMAKURA, Sachiko         0:04:26.49
   2  Japan        MASUDA, Mami              0:04:44.15
   3  Taipei       CHEN, Ju Miao             0:04:54.18
   4  Taipei       LIU, Hsiang Lan           0:05:12.47
   5  China        LIU, Chunxiu              0:05:33.63
   6  Thailand     PRATOM, Kanittha          0:07:30.29
      Vietnam      NGUYEN THI, Le Huong      DQ
      Hong Kong    YEUNG, Ka Wah A.          DQ
      Lebanon      DABBOUS, Lynn             DQ
   
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.