Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Event Results
Archery Athletics Badminton Baseball Basketball
Beach Volleyball Billiards/Snooker Bowling Boxing Canoeing
Cycling Equestrian Fencing Football Golf
Gymnastics Handball Hockey Judo Kabaddi
Karatedo Rowing Rugby Football Sepak Takraw Shooting
Softball Soft Tennis Squash Swimming Table Tennis
Taekwondo Tennis Volleyball Weightlifting Wrestling
Wushu Yachting Medals Tally

Fencing
Day 13 | Day 12 | Day 11 | Day 10 | Day 9 | Day 8 | Day 7 | Day 6 | Day 5 | Day 4
Top  Day 13 (Dec 18)
  Sabre
  Men Team (Final & Bronze Play-off)
    S. Korea bt China                  45 - 44
    Iran bt Kazakhstan                 45 - 43
    
  Men Team
    Taipei bt Thailand                 45 - 32
    Japan bt Kuwait                    45 - 31
    Philippines bt Hong Kong           45 - 30
    Iran bt Uzbekistan                 30 - 27
    S. Korea bt Japan                  45 - 27
    Kazakhstan bt Philippines          45 - 37
    China bt Taipei                    45 - 19
    China bt Iran                      45 - 30
    S. Korea bt Kazakhstan             45 - 24
    
		
Top  Day 12 (Dec 17)
  Epee
  Men Team (Final & Broonze Play-off)
    S. Korea bt Kazakhstan             45 - 37
    China bt Kyrgyzstan                45 - 32
    
  Men Team
    Philippines bt Kuwait              45 - 40
    Kryrgyzstan bt Japan               45 - 35
    South Korea bt Philippines         45 - 12
    China bt Thailand                  45 - 21
    Kazakhstan bt Iran                 45 - 35
    South Korea bt Kryrgyzstan         45 - 31
    Kazakhstan bt China                45 - 42
    
		
Top  Day 11 (Dec 16)
  Epee
  Women Team (Final & Bronze Play-off)
    China bt S. Korea                  45 - 27
    Japan bt Kazakhstan                45 - 33
    
  Women Team
    China bt Thailand                  45 - 14
    S. Korea bt Kyrgyzstan             45 - 20
    Japan bt Hong Kong                 45 - 43
    Kazakhstan bt Indonesia            43 - 40
    China bt Kazakhstan                45 - 25
    S. Korea bt Japan                  39 - 29
    
		
Top  Day 10 (Dec 15)
  Foil
  Men Team (Final & Bronze Play-off)
    China bt Japan                     45 - 35
    S. Korea bt Kuwait                 45 - 34
    
  Men Team
    Philippines bt Thailand            45 - 34
    Kuwait bt Kazakhstan               45 - 33
    China bt Philippines               45 - 29
    S. Korea bt Iran                   45 - 18
    Japan bt Hong Kong                 45 - 26
    China bt Kuwait                    45 - 17
    Japan bt S. Korea                  45 - 43
    
		
Top  Day 9 (Dec 14)
  Foil
  Women Team (Final & Bronze Play-off)
    S. Korea (Gold) bt China (Silver)  45 - 38
    Japan (Bronze) bt Kazakhstan       45 - 41
    
  Women Team
    Kazakhstan bt Philippines          45 - 32
    S. Korea bt Thailand               45 - 6
    Japan bt N. Korea                  45 - 36
    China bt Kazakhstan                45 - 69
    S. Korea bt Japan                  45 - 30
    
		
Top  Day 8 (Dec 13)
  Sabre
  Men Individual (Final)
    ZHANG, Lin (CHN) (Gold) bt RAHIMI, A. (IRI) (Silver) 15 - 4
    GUO, Rong (CHN) (Bronze) bt KO, Young-Tae (KOR)     15 - 13
    
  Men Individual
    KO, Young-Tae (KOR) bt AL SHAMLAN, Abdul (KUW)      15 - 9
    SEO, Sung-Jun (KOR) bt RAIMBEKOV, Serik (KAZ)       15 - 7
    RAHIMI, A. (IRI) bt TSEL, Igor (KAZ)                15 - 11
    SOSSINE, Vadim (UZB) bt MENDOZA, Walbert (PHI)      15 - 14
    GUO, Rong (CHN) bt HUANG, Tzu-Hua (TPE)             15 - 2
    ZHANG, Lin (CHN) bt SHIMODA, Masaki (JPN)           15 - 10
    MUNEKATA, Hidenori (JPN) bt LEE, Hyun-Soo (KOR)     15 - 12
    DE GUZMAN, Richard (PHI) bt EGOROV, Viktor (KAZ)    15 - 14
    KO, Young-Tae (KOR) bt SHEIKHOLESLAMI, A. (IRI)     15 - 11
    SEO, Sung-Jun (KOR) bt AL FADHLI, Abdul (KUW)       15 - 8
    RAIMBEKOV, Serik (KAZ) bt SAVINKOV, Aleksey (UZB)   15 - 8
    TSEL, Igor (KAZ) bt KONG, Wai-Kei (HKG)             15 - 5
    RAHIMI, A. (IRI) bt LIMKANGWALMONGKOL, S (THA)      15 - 13
    MENDOZA, Walbert (PHI) bt FAISAL, Tareq (KUW)       15 - 10
    SOSSINE, Vadim (UZB) bt PHONGYOO, Somkhit (THA)     15 - 13
    HUANG, Tzu-Hua (TPE) bt KONG, Chi-Chung (HKG)       15 - 7
    GUO, Rong (CHN) bt CHUENSIWA, Sirawut (THA)         15 - 4
    SHIMODA, Masaki (JPN) bt YULDASHEV, Erkinson (UZB)  15 - 8
    ZHANG, Lin (CHN) bt FAKHRIDEHAGHI, P. (IRI)         15 - 14
    LEE, Hyun-Soo (KOR) bt SENDA, Shinsuke (JPN)        15 - 13
    MUNEKATA, Hidenori (JPN) bt SEGUI, Emerson (PHI)    15 - 12
    EGOROV, Viktor (KAZ) bt HUANG, Chen-Wei (TPE)       15 - 11
    DE GUZMAN, Richard (PHI) bt YAN, Wei-Dong (CHN)     15 - 13
    SHEIKHOLESLAMI, A. (IRI) bt LEE, Kuan-Yi (TPE)      15 - 7
    KO, Young-Tae (KOR) bt EGOROV, Viktor (KAZ)         15 - 7
    RAHIMI, A. (IRI) bt SEO, Sung-Jun (KOR)             15 - 14
    GUO, Rong (CHN) bt SOSSINE, Vadim (UZB)             15 - 12
    ZHANG, Lin (CHN) bt LEE, Hyun-Soo (KOR)             15 - 14
    KO, Young-Tae (KOR) bt ZHANG, Lin (CHN)             15 - 14
    GUO, Rong (CHN) bt RAHIMI, A. (IRI)                 15 - 6
    
		
Top  Day 7 (Dec 12)
  Individual Epee
  Men (Final & Bronze Play-off)
    Yang Roy-Sung (KOR) (Gold) bt
        Lee Sang-Ki (KOR) (Silver)                        1 - 0
    Zhao Gang (CHN) (Bronze) bt Lee Sang-Yup             13 - 9
    
  Men
    LEE, Sang-Yup (KOR) bt HASAN, Ali (KUW)               5 - 4
    DIMOV, Dmitriy (KAZ) bt BOODRATANA, Trai (THA)        5 - 3
    LEE, Sang-Ki (KOR) bt TAKIGUCHI, Shuji (JPN)          5 - 2
    WANG, Qi-Bing (CHN) bt BOODRATANA, Trai (THA)         5 - 2
    DIMOV, Dmitriy (KAZ) bt TAKIGUCHI, Shuji (JPN)        5 - 3
    LEE, Sang-Ki (KOR) bt GOMEZ, Richard (PHI)            5 - 3
    WANG, Qi-Bing (CHN) bt BOODRATANA, Trai (THA)         5 - 2
    DIMOV, Dmitriy (KAZ) bt TAKIGUCHI, Shuji (JPN)        5 - 3
    LEE, Sang-Ki (KOR) bt GOMEZ, Richard (PHI)            5 - 3
    WANG, Qi-Bing (CHN) bt FEIZ, Siamak (IRI)             5 - 4
    
 		
Top  Day 6 (Dec 11)
  Individual Epee
  Women (Finals & Bronze Play-off)
     KOR Ko Jung-Sun (Gold) bt CHN Shen Wei Wei (Silver)   11 - 6
     CHN Yang Shao-Qi (Bronze) bt JPN Toshi Obata          15 - 14
   
  Women
     1  Korea bt China             4 - 2 
     2  Thailand bt Indonesia      3 - 2 
     3  Japan bt China             5 - 4 
     4  Indonesia bt Philippines   5 - 4 
     5  Korea bt Japan             5 - 2 
     6  Philippines bt Thailand    5 - 1 
     7  Indonesia bt China         5 - 2
     8  Korea bt Thailand          2 - 0 
     9  Japan bt Indonesia         5 - 2 
    10  Korea bt Philippines       1 - 0 
    11  China bt Thailand          2 - 1 
    12  Philippines bt Japan       5 - 0 
    13  Korea bt Indonesia         5 - 3 
    14  Japan bt Thailand          5 - 4 
    15  China bt Philippines       5 - 2 
    16  Kazakhstan bt China        5 - 2 
    17  Thailand bt Hong Kong      5 - 3 
    18  Indonesia bt Japan         2 - 1 
    19  Kyrgyzstan bt China        5 - 4 
    20  Thailand bt Kazakhstan     5 - 1
    21  Hong Kong bt Japan         3 - 2 
    22  Indonesia bt Kyrgyzstan    5 - 2 
    23  Thailand bt China          5 - 2 
    24  Japan bt Kazakhstan        5 - 3 
    25  Hong Kong bt Indonesia     4 - 3 
    26  Kyrgyzstan bt Thailand     5 - 3 
    27  China bt Japan             5 - 3 
    28  Indonesia bt Kazakhstan    2 - 1 
    29  Kyrgyzstan bt Hong Kong    5 - 2 
    30  Japan bt Thailand          5 - 1 
    31  Korea bt Japan             5 - 4 
    32  Kazakhstan bt Thailand     5 - 2 
    33  Japan bt Hong Kong         5 - 4 
    34  Kyrgyzstan bt Thailand     5 - 4 
    35  Hong Kong bt Korea         5 - 3 
    36  Kyrgyzstan bt Kazakhstan   5 - 4 
    37  Japan bt Thailand          5 - 2 
    38  Korea bt Kazakhstan        5 - 2 
    39  Hong Kong bt Thailand      5 - 4 
    40  Korea bt Kyrgyzstan        5 - 2 
    41  Japan bt Kazakhstan        5 - 3 
    42  Kyrgyzstan bt Hongkong     5 - 1 
    43  Korea bt Thailand          5 - 2 
    44  Kazakhstan bt Hong Kong    5 - 3 
    45  Japan bt Kyrgyzstan        5 - 2 
    46  China bt Korea             5 - 1 
    47  Indonesia bt Hong Kong     5 - 2 
    48  China bt Kazakhstan        5 - 2 
    49  Kyrgyzstan bt Indonesia    5 - 3 
    50  Kazakhstan drew Korea      4 - 4 
    51  Kyrgyzstan bt Hong Kong    5 - 3 
    52  Indonesia bt China         5 - 2 
    53  Hong Kong bt Korea         5 - 4 
    54  Kazakhstan bt Indonesia    5 - 2
    55  Korea bt Kyrgyzstan        5 - 1 
    56  China bt Hong Kong         5 - 2 
    57  Kazakhstan bt Kyrgyzstan   5 - 3 
    58  Indonesia bt Korea         5 - 4 
    59  Hong Kong bt Kazakhstan    5 - 3 
    60  China bt Kyrgyzstan        5 - 4 
    61  China bt Indonesia         4 - 0 
    62  Hong Kong bt Kazakhstan    5 - 3 
    63  Japan bt Kyrgyzstan        5 - 3
    64  Indonesia bt Thailand      5 - 0 
    65  China bt Hong Kong         5 - 0 
    66  Kazakhstan bt Kyrgyzstan   5 - 1
   
     		
Top  Day 5 (Dec 10)
  Foil
  Women Individuals (Finals)
    China bt Philippines         15 - 8
    Japan bt Japan               15 - 8
    Japan bt Philippines         15 - 3
    S. Korea bt Kazakhstan       15 - 5
    China bt Indonesia           15 - 8
    China bt N. Korea            15 - 6
    S. Korea bt Kazakhstan       15 - 2
    S. Korea bt Kazakhstan       15 - 11
    China bt S. Korea            15 - 10
    S. Korea bt China            15 - 13
    China bt S. Korea            14 - 13
    China bt Japan               15 - 7
    S. Korea bt Japan            15 - 14
    China bt China               15 - 3
    S. Korea bt S. Korea         15 - 9
    China bt S. Korea            15 - 5  
    
		
Top  Day 4 (Dec 9)
  Foil
  Women Individuals (Preliminaries)
    China bt Japan                5 - 1
    N. Korea bt Philippines Vs    5 - 2
    Japan bt Kazakhstan           5 - 0
    N. Korea bt Thailand          5 - 0
    China bt Kazakhstan           5 - 3
    Philippines bt Thailand       5 - 2
    N. Korea bt Japan             5 - 3
    China bt Philippines          5 - 0
    N. Korea bt Kazakhstan        5 - 2
    China bt Thailand             5 - 0
    Japan bt Philippines          5 - 2
    Kazakhstan bt Thailand        5 - 2
    China bt N. Korea             5 - 0
    Philippines bt Kazakhstan     5 - 2
    Japan bt Thailand             5 - 0
    S. Korea bt Kazakhstan        5 - 0
    Indonesia bt Philippines      5 - 2
    China bt Kazakhstan           5 - 4
    Philippines bt Thailand       5 - 3
    China bt S. Korea             5 - 4
    Indonesia bt Thailand         5 - 0
    Philippines bt Kazakhstan     5 - 4
    S. Korea bt Indonesia         5 - 1
    China bt Philippines          5 - 2
    S. Korea bt Thailand          5 - 1
    Kazakhstan bt Indonesia       5 - 2
    China bt Thailand             5 - 0
    S. Korea bt Philippines       5 - 0
    China bt Indonesia            5 - 3
    Kazakhstan  Thailand          5 - 0
    S. Korea bt Kazakhstan        5 - 4
    Indonesia bt Philippines      5 - 2
    S. Korea bt Japan             5 - 2
    N. Korea bt Philippines       5 - 2
    Japan bt Kazakhstan           5 - 2
    N. Korea bt Indonesia         5 - 3
    S. Korea bt Philippines       5 - 2
    Kazakhstan bt Indonesia       5 - 2
    Japan bt Philippines          5 - 1
    Kazakhstan bt N. Korea        5 - 3
    S. Korea bt Indonesia         5 - 0
    Japan bt N. Korea             5 - 2
    Kazakhstan bt Philippines     5 - 1
    Japan bt Indonesia            5 - 0
    S. Korea bt N. Korea          5 - 2
    S. Korea bt Japan             5 - 0
    N. Korea bt China             5 - 4
    Japan bt Thailand             5 - 1
    China bt S. Korea             5 - 4
    N. Korea bt Thailand          5 - 2
    Japan bt China                5 - 0
    S. Korea bt Thailand          5 - 1
    Japan bt N. Korea             5 - 0
    China bt Thailand             5 - 3
    S. Korea bt N. Korea          5 - 0
    
  Women Individuals (Finals)
    China bt Philippines         15 - 8
    Japan bt Japan               15 - 8
    Japan bt Philippines         15 - 3
    S. Korea bt Kazakhstan       15 - 5
    China bt Indonesia           15 - 8
    China bt N. Korea            15 - 6
    S. Korea bt Kazakhstan       15 - 2
    S. Korea bt Kazakhstan       15 - 11
    China bt S. Korea            15 - 10
    S. Korea bt China            15 - 13
    China bt S. Korea            14 - 13
    China bt Japan               15 - 7
    S. Korea bt Japan            15 - 14
    China bt China               15 - 3
    S. Korea bt S. Korea         15 - 9
    China bt S. Korea            15 - 5  
    
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.