Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Event Results
Archery Athletics Badminton Baseball Basketball
Beach Volleyball Billiards/Snooker Bowling Boxing Canoeing
Cycling Equestrian Fencing Football Golf
Gymnastics Handball Hockey Judo Kabaddi
Karatedo Rowing Rugby Football Sepak Takraw Shooting
Softball Soft Tennis Squash Swimming Table Tennis
Taekwondo Tennis Volleyball Weightlifting Wrestling
Wushu Yachting Medals Tally

Taekwondo
Day 5 | Day 4 | Day 3 | Day 2
Top  Day 5 (Dec 10)
  Feather Weight
  Men
     1  S KOR  Kang Nam-Won
     2  PHI    D Geisler
     3  IRI    Bijan Moghanloo
     3  TAI    Hsu Chi-Hung
    
  Feather Weight
  Women
     1  TAI    Chen Yi-An
     2  NEP    Sabita Rajbhandari
     3  MAS    Soo Lai-Ying
     3  THA    P Pansombut
    
  Heavy Weight
  Men
     1  S KOR  Kim Je-Gyoung
     2  JOR    Ibrahim Kamal
     3  IRI    Hassan Aslani
     3  TAI    Hsu Chi-Hung
    
  Heavy Weight
  Women
     1  S KOR  Jung Myoung-Sook
     2  MAS    Lee Wan-Yuen
     3  INA    Sinta-Berlian Heru
     3  PHI    M Bonifacio
    
 		
Top  Day 4 (Dec 9)
  Bantamweight
  Men (Finals)
      Mehdi Bibak (Iran) (Gold) bt J Todanyamaneewong (Thai) (Silver)
      Liu Chuang (Chn) & Thamer Almer (Kuw) (Bronze)
      
  Women (Final)
      Lee Ji Won (S Korea) (Gold) bt N Sukkhongdumnoen (Thai) (Silver)
      Sapana Malla (Nep) & Tran Hieu-Ngan (Viet) (Bronze)
      
  Welterweight
  Men (Finals)
      Ryu Keun-Moo (S Kor) (Gold) bt M Aflakikhamseh (Iran) (Silver)
      Y Sagindykov (Kaz) & Mohamad Al Fararjeh (Jor) (Bronze)
      
  Women (Final)
      Chao Hyan-mi (S Kor) (Gold) bt Alaa Kutkut (Jor) (Silver)
      Chen Zong (Chn) & Kao Ching-Yi (Tai) (Bronze)      
     
		
Top  Day 3 (Dec 8)
  Fly Weight
  Men (Q. Final)
    Anuarbek Amankulov (Kaz) bt Dawa Tshering (Bhu) (PTS)
    Satriyo Rahadani (Ina) bt Edouard Hegay (Uzb) (PTS)
    Ho Nhat-Thong (Vie) bt Ali Alasmar (Jor) (PTS)
    R. Abratique (Phi) bt Lee Chang-Jung (Tpe) (PTS)
    
  Men (Final)
    Ho Nhat-Thong (Vie) (Gold) bt Rahadani Satriyo (Ina) (Silver) (PTS)
    Anuarbek Amankulov (Kaz) & R. Abratique (Phi) (Bronze)
    
  Light Weight
  Men (Final)
    Kim Byung-Uk (Kor) (Gold) bt Sung Chen-Hsien (Tpe) (Silver) (PTS)
    Kriengkrai Noykerd (Tha) & Hiroshi Kanai (Jpn) (Bronze)
    
  Fly Weight
  Women (Final)
    Tang Hui-Wen (Tpe) (Gold) bt Usa Sinlapajarn (Tha) (Silver) (Decision)
    Juana Wangsa (Ina) & Yuan Guiru (Chn) (Bronze)
    
  Light Weight
  Women (Q. Final)
    Lee Sun-Hee (Kor) bt Naowarat Sayjuntha (Thai) (PTS)
    Yoriko Okamoto (Jpn) bt Luma Abu Judom (Jor) (PTS)
    Hsu Chih-Ling (Tpe) bt Nguyen Kim-Nga (Vie) (PTS)
    Sy Ma-Nelia (Phi) bt Zhang Huijing (Chn) (PTS)
    
  Women (Final)
    Hsu Chih-Ling (Tpe) (Gold) bt Lee Sun-Hee (Kor) (Silver) (Decison)
    Yoriko Okamoto (Jpn) & Sy Ma-Nelia (Phi) (Bronze)
     
		
Top  Day 2 (Dec 7)
  Fin Weight
  Men (Round 1)
    Lee Hou-Kun (Tpe) bt T. Tsheringla (Bhu) (PTS)
    Yevgeny Ogay (Uzb) bt Wadah Al Maqrami (Yem) (PTS)
    Deddavong Bothnakho (Lao) bt Ammar Al-Sweti (Ple) (PTS)
    Roberto Cruz (Phi) bt Jos Ak Gandi (Bru) (PTS)
    
  Middle Weight
  Men (Q. Final)
    Hussein Tahleh (Jor) bt S. Robert (Ina) (PTS)
    Chang Yu-Chung (Tpe) bt Alessandro Lubiano (Phi) (PTS)
    
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.