Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Event Results
Archery Athletics Badminton Baseball Basketball
Beach Volleyball Billiards/Snooker Bowling Boxing Canoeing
Cycling Equestrian Fencing Football Golf
Gymnastics Handball Hockey Judo Kabaddi
Karatedo Rowing Rugby Football Sepak Takraw Shooting
Softball Soft Tennis Squash Swimming Table Tennis
Taekwondo Tennis Volleyball Weightlifting Wrestling
Wushu Yachting Medals Tally

Boxing
Day 13 | Day 12 | Day 10 | Day 9 | Day 8 | Day 7 | Day 6 | Day 5 | Day 4 | Day 2
Top  Day 13 (Dec 18)
  51kg
  Men (Final)
    PHOSUWAN, Pramuansak (THA) bt BALLO, Hermensen (INA)  PTS (11-3)
    
  57kg
  Men (Final)
    KAMSING, Somluck (THA) bt TURGUNOV, Tulkunbav (UZB)   PTS ()
    
  63.5kg
  Men (Final)
    ABDULLAEV, M. (UZB) bt PAPILAYA, Wellem (INA)         PTS (17-2)
    
  71kg
  Men (Final)
    IBRAIMOV, Yermakhan (KAZ) bt IM, Jung-Bin (KOR)       PTS (9-2)
    
  81kg
  Men (Final)
    MIHAYLOV, Sergey (UZB) bt LEE, Seung-Bae (KOR)        PTS (9-5)
    
  Over 91kg
  Men (Final)
    DILDABEKOV, M. (KAZ) bt SAMADI, M. (IRI)              KOH R3
    
		
Top  Day 12 (Dec 17)
  48kg
  Men (Final)
    PUNNON, Suban (THA) bt YANG, Xiangzhong (CHN)         PTS (14-1)
    
  54kg
  Men (Final)
    SINGH, Ng-Pingko (IND) bt TULYAKOV, Timur (UZB)       RET R5
    
  60kg
  Men (Final)
    WIANGWESAS, Pongsit (THA) bt SULEYMANOV, Temur (UZB)  PTS (8-2)
    
  67kg
  Men (Final)
    JANGPHONAK, Parkpoom (THA) bt SMANOV, Nurzhan (KAZ)   PTS (10-4)
    
  75kg
  Men (Final)
    BURBA, Vyacheslav (KAZ) bt YARBEKOV, Dilshod (UZB)    PTS (6-5)
    
  91kg
  Men (Final)
    CHAGAEV, Ruslan (UZB) bt MIRZA, Muzaffar-I. (PAK)     RSCH R1
    
		
Top  Day 10 (Dec 15)
  51kg
  Men (S. Finals)
    BALLO, Hermensen (INA) bt HAIDER, Haider-Ali (PAK)    PTS (11-3)
    PHOSUWAN, Pramuansak (THA) bt CHOI, Jin-Woo (KOR)     PTS (15-3)
    
  57kg
  Men (S. Finals)
    TURGUNOV, Tulkunbav (UZB) bt CANOY, Eric (PHI)        PTS (15-7)
    KAMSING, Somluck (THA) bt TOMIMOTO, Noribisa (JPN)    PTS (16-2)
    
  63.5kg
  Men (S. Finals)
    ABDULLAEV, M. (UZB) bt HRIANTHUANTHONG, P. (THA)      PTS (15-2)
    PAPILAYA, Wellem (INA) bt ENKHSAIKHAN, Densmaa (MGL)  PTS (11-11)
    
  71kg
  Men (S. Finals)
    IBRAIMOV, Yermakhan (KAZ) bt NANAKON, Komgrit (THA)   RSCH R3 (0:08)
    IM, Jung-Bin (KOR) bt ENKHBAYAR, Batmunkh (MGL)       RSCH R5 (0:40)
    
  81kg
  Men (S. Finals)
    Sergey Mihaylov (UZB) bt Gurchuran Singh (IND)        PTS
    Lee Seung-bae (KOR) bt Shaukat-Ali Shaukat (PAK)      PTS
    
  Over 91kg
  Men (S. Finals)
    M. Dildabekov (KAZ) bt Lazizbek Zokirov (UZB)         PTS
    M. Samadi (IRI) bt Shahid-Hussain S. (PAK)            PTS
    
		
Top  Day 9 (Dec 14)
  48 kg
  Men
    PUNNON, Suban (THA) bt
      PAK, Chun (PRK)                     PTS  (15-2)
    YANG, Xiangzhong (CHN) bt 
      KIM, Sung-Soo (KOR)                 PTS  (8-3)
    
  54 kg
  Men
    SINGH, Ng-Pingko (IND) bt
      WONGPRATES, Sontaya (THA)           PTS  (18-14)
    TULYAKOV, Timur (UZB) bt
      MAZIMBAYEV, Marat (KAZ)             PTS  (18-4)
    
  60 kg
  Men
    WIANGWESAS, Pongsit (THA) bt
      SHIN, Eun-Chul (KOR)                PTS  (14-6)
    SULEYMANOV, Temur (UZB) bt
      UITUMEN, T. (MGL)                   PTS  (6-3)
    
		
Top  Day 8 (Dec 13)
  57 kg
  Men (Q-Finals)
    TURGUNOV, Tulkunbav (Uzbekistan) bt
      MERETNIYAZOV, I.(Turkmenistan)               PTS (8-5)
    CANOY, Eric (Philippines) bt
         BATMANI, Bijan (Iran)                     PTS (5-4)
    KAMSING, Somluck (Thailand) bt
      NARANTSOGT, Jamgan (Mongolia)                PTS (20-3)
    TOMIMOTO, Noribisa (Japan) bt
      KHOUANDY, Vilasack (Laos)                    PTS (14-3)
   
  71 kg
  Men (Q-Finals)
    IBRAIMOV, Yermakhan (Kazakhstan) bt
      BERDIEV, Ikrom (Uzbekistan)                  PTS (11-6)
    NANAKON, Komgrit (Thailand) bt
      MOHAMMADI, Esfandiar (Iran)                  PTS (13-7)
    IM, Jung-Bin (Korea) bt
      KASENOV, Nourbek (KGZ)                       PTS (17-8)
    ENKHBAYAR, Batmunkh (Mongolia) bt
      FUKUDA, Takayuki (Japan)                     PTS (16-9)
   
  Over 91 kg
  Men (Q-Finals)
    ZOKIROV, Lazizbek (Uzbekistan) bt
      MANSOUR, Ali (Libya)                         PTS (10-7)
    SHAHID, S. (Pakistan) bt
      SINGH, Harpal (India)                        PTS (19-7)
    SAMADI, M. (Iran) bt
      ABUDUXIKEER, Mijiti (China)                  PTS (10-3)
    
		
Top  Day 7 (Dec 12)
  54kg
  Men
    SVAY, Vireak (CAM) vs 
       SINGH, Ng-Pingko (IND)          RSCO(51:20)
    WONGPRATES, Sontaya (THA) bt
       ADNAN, Yusoh (MAS)              PTS(19 - 6)
    MAZIMBAYEV, Marat (KAZ) bt
       DAVAATSEREN, T. (MGL)           PTS(8 - 5)
    TULYAKOV, Timur (UZB) bt
       RI, Kwang-Sik(PRK)              PTS(12 - 7)
    
  67kg
  Men
    JANGPHONAK, Parkpoom (THA) vs 
       MAGAR, Prakash-Thapa (NEP)      RSCO(41:03)
    ATAEU, Nariman (UZB) bt
       AKELBAEV, Kenzhebek (KGZ)       PTS(14 - 2)
    GOMMIES, Regues (INA) bt
       BAE, Ho-Jo (KOR)                PTS(21 - 10)
    BRIN, Romeo (PHI) bt
       SMANOV, Nurzhan(KAZ)            PTS(12 - 5)
    
  91kg
  Men
    MIRZA, Muzaffar-I. (PAK) bt
       AJYBAEV, Kanybek (KGZ)          PTS(17 - 10)
    ABDALAAL, Osama (PLE) vs
       ABUKHADIJEH, Mohd (JOR)         DISQ(11:18)
    
		
Top  Day 6 (Dec 11)
  51kg
  Men
     Indonesia bt Mongolia              Pts
     Pakistan bt Kazakhstan             Pts
     Thailand bt China                  Pts
     S. Korea bt Kyrgyzstan             Pts
    
  63.5kg
  Men
     Thailand bt Jordan                 Pts
     Uzbekistan bt Philippines          Pts
     Indonesia bt China                 Pts
     Mongolia bt Japan                  Pts
     
  81kg
  Men
     Uzbekistan vs Thailand             
     Lebanon vs India                   
     Korea vs Iran                      
     Pakistan vs Kazakhstan             
     
		
Top  Day 5 (Dec 10)
  48kg
  Q. Finals
     Pak Chun (Kor) bt Roehi Velasco (Phi)
     Suban Punnon (Tha) bt Meity Ismilov (Kaz)
     
  60kg
  Q. Finals
     Pongsit Wiangwe-sas (Thai) bt Ikuo Lida (Jpn)
     Tumentsetseg Uitumen (Mgl) bt Pek Yong-chol (Kor)
     
  78kg
  Q. Finals
     Dilshod Yarbekov (Uzb) bt Sayidkhan Kulamahmad (Thai)
     
 		
Top  Day 4 (Dec 9)
  54kg
  Men (Preliminaries)
    Vireak Svay (Camb) bt Sio Chihong (Mac)
    Ng-Pingko Singh (Ind) bt Wei Hongtao (Chn)
    Sontaya Wongprates (Tha) bt Omrin Sihombing (Indon)
    Adnan Jush (Mas) bt Ihab Tafesh (Pales)
    Marat Mazimbayev (Kaz) bt R. Asadur (Ban)
    T Davaatseren(Mong) bt Rico Moreno (Phi)
    Timur Tulyakov (Uzb) bt Akbar Ahadihir (Iran)
    Ri Kwang-Sik (S Kor) bt Kazumasa Tsujimto (Jpn)
    
  63.5kg
  Men (Preliminaries)
    Reynaldo Galido (Phi) bt Kim Seung-tae (S Kor)
    Mahamatkodir Abullaev (Uzb) bt Ri Chol (N Kor)
    Pongsak Hrianthuanthong (Thai) bt Bakyt Begaliev (Kyr)
    
  71kg
  Men (Preliminaries)
   Takayuki Fukoda (Jpn) bt Wang Chung-yuan (Tai)
    
  81kg
  Men (Preliminaries)
    Gurcharan Singh (Ind) bt Alhindawi Basel (Jor)
    Lee Seung-bae (S Kor) bt Emil Boylo (Kgz)
    Ali Darvish (Iran) bt Ihabal Youse (Syr)
    Shaukat-Ali Shaukat (Pak) bt Lo Shang-che (Tai)
    TAlgat Dossanov (Kaz) bt Monir Abukeshek (Pales)
    
		
Top  Day 2 (Dec 7)
  Men
  48 kg
    Kim Sung-Soo (Kor) bt Damianus Jordan (Ina) (PTS)
    B Atarbayar (Mgl) bt Ramesh-Das Shrestha (Nep) (PTS)
    Yang Xiangzhong (Chn) bt Kaoru Murahashi (Jpn) (PTS)
    Uthen Chanthavong (Lao) bt Sarath Roeun (Cam) (RSC)
    
  51 kg
    Choi Jin-woo (Kor) bt Dararith Var (Cam) 22-7
    
  54 kg
    Rico Moreno (Phi) bt Tu Chung-hsien (Tpe) (PTS)
    Timur Tulyakov (Uzb) bt Bae Ki-woon (Kor) (PTS)
    Akbar Ahadihir (Iri) bt Yaser Shikhan (Syr) (PTS)
    Kazumasa Tsujimoto (Jpn) bt Shahid Shahid (Pak) (PTS)
    Ri Kwang-sik (Prk) bt Phouthone Soulavanh (Lao) (RSC Rd 4)
    
  67 kg
    Nariman Ataeu (Uzb) bt Jaber Abdulvahaman (Kuw) (RSC Rd 2)
    Kenzhebek Akelbaev (Kgz) bt Takuji Matsuhashi (Jpn) (PTS)
    Regues Gommies (Ina) bt A. Rasheed (Pak) (PTS)
    Bae Ho-jo (Kor) bt Anoushirvan Nourian (Iri) (PTS)
    Romeo Brin (Phi) bt Mahmoud Saloum (Syr) (PTS)
    Nurzhan Smanov (Kaz) bt D. Batsuren (Mgl) (PTS) 
    
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.