Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Gallery of Honor
China | South Korea | Japan | Others
    China
            Athletics
                YU, Guohui                Men 20km Road Walk
                LUAN, Zhili               Women Discus
                LIU, Hao                  Men Shot Put
                LI, Xuemei                Women 100m
                LIU, Hongyu               Women 10000m Walk
                SHEN, Shengfei            Women Heptathlon
                LI, Meisu                 Women Shot Put
                LIANG, Yi                 Women 4x100m Relay
                YAN, Jiankui              
                LI, Yali                  
                LI, Xuemei                
                LI, Shaojie               Men Discus
                GUAN, Yingnan             Women Long Jump
                WANG, Yinhang             50km Road Walk
                REN, Ruiping              Women Triple Jump
                CHEN, Yanhao              Men 110m Hurdles
                CAI, Weiyan               Women Pole Vault
                ZHANG, Henghua            Women 4x400m Relay
                ZHANG, Hengyun            
                LI, Yulian                
                CHEN, Yuxiang             
            Badminton
                                          Ladies Team
                DONG, Jiong               Men Singles
                GE, Fei                   Ladies Doubles
                GU, Jun
            Basketball
                                          Men Team
            Canoeing
                MENG, Guanliang           Men C-1 1000m
                GAO, Beibei               Women K-2 500m
                ZHONG, Hongyan            
                FANG, Ailing              Women K-4 500m
                GAO, Beibei               
                LIU, Zhimin               
                XIAN, Bangxing            
            Cycling
                MA, Yanping               Women Cross Country
                ZHAO, Haijuan             Women Ind. Road Time Trial
                WANG, Qingzhi             Women 3km Ind. Pursuit
                WANG, Yan                 Women Sprint
            Diving
                TIAN, Liang               Men Platform
                GUO, Jingjing             Women 3m Springboard
                ZHOU, Yilin               Men 3m Springboard
                CAI, Yuyan                Women Platform
            Football
                                          Women Team
            Fencing
                XIAO, Ai-Hua              Women Individual Foil
                WANG, Hai-Bin             Men Individual Foil
                GUO, Rong                 Men Individual Sabre
                WANG, Hai-Bin             Men Team Foil
                DONG, Zhao-Zhi            
                LIN, Liang                
                LIU, Yun-Tao              
                YANG, Shao-Qi             Women Team Epee
                LIANG, Qin                
                SHEN, Wei-Wei             
                LIANG, Shu-Xian           
            Artistic Gymnastics
                                          Men Team
                                          Women Team
                HUANG, Xu                 Men Individual All-Around
                LIU, Xuan                 Women Individual All-Around
                ZHANG, Jingjin            Men Horizontal Bars
                YANG, Wei                 Men Floor Exercises
                Li, Xiaopeng              Men Parallel Bars
                XING, Aowei               Men Pommel Horse
                LIU, Xuan                 Women Balance Beam
                XU, Jing                  Women Floor Exercises
                BI, Wenjing               Women Uneven Bars
                KUI, Yuanyuan             Women Vault
            Rhythmic Gymnastics
                                          Team
                ZHOU, Xiaojing            Ind. All-Around
            Judo
                WANG, Xianbo              Women 57-63kg
                TANG, Ling                Women 70-78kg
                YUAN, Hua                 Women Over 78kg
            Rowing
                GAO, Bingrong             Men HPL2X
                LIU, Jian                 
                LIU, Zewu                 Men HPL4-
                MAO, Zhixing              
                WANG, Xutao               
                ZHOU, Guoyang             
                CAI, Yukun                Men H1X
                OU, Shaoyan               Women FPL1X
                FAN, Ruihua               Women FPL4X
                LIU, Bili                 
                PENG, Ying                
                SHEN, Senping             
                HUA, Lingjun              Men HPL1X
                CUI, Yonghui              Men H2X
                LI, Yang                  
                ZHANG, Binggui            Men H4-
                DAI, Haizhen              
                SUN, Jun                  
                NIE, Junliang             
                FAN, Ruihua               Women FPL2X
                OU, Shaoyan               
                ZHANG, Xiuyun             Women F1X
                LIU, Lijuan               Women F4-
                LIU, Xiaochun             
                SUN, Guangxia             
                YANG, Limei               
            Softball
                                          Women Team
            Shooting
                CAI, Yeqing               Women Team Air Pistol
                REN, Jie                  
                TAO, Luna                 
                XU, Dan                   Men Individual Air Pistol
                WANG, Yifu                Men Team Air Pistol
                XU, Dan                   
                TAN, Zongliang            
                WANG, Xian                Women Ind. Sport Rifle Prone
                CAI, Yalin                Men Individual Air Rifle
                HU, Bing-Yuan             Men Individual Double Trap
                ZHANG, Penghut            Men Ind. Rapid Fire Pistol
                ZHANG, Bing               Men Team Double Trap
                LI, Bo                    
                HU, Bing-Yuan             
                MENG, Gang                Men Team Rapid Fire Pistol
                ZHANG, Penghut            
                JI, Haiping               
                GAO, E                    Women Individual Double Trap
                DING, Hongping            Women Team Double Trap
                GAO, E                    
                ZHANG, Yafei              
                NING, Lijia               Men Ind. Free Pistol 3-P
                JIN, Yongde               Men Ind. Standard Pistol
                NING, Lijia               Men Team Free Pistol 3-P
                CAI, Yalin                
                SHAN, Zhen-Dong           
                SHAN, Hong                Women Ind. Sport Rifle 3-P
                CAI, Yeqing               Women Ind. Sport Pistol
                WANG, Xian                Women Team Sport Rifle 3-P
                SHAN, Hong                
                XU, Yimin                 
                CAI, Yeqing               Women Team Sport Pistol
                LI, Duihong               
                CAO, Ying                 
            Swimming
                ZENG, Qiliang             Men 100m Breaststroke
                SHAN, Ying                Women 100m Freestyle
                QIN, Caini                Women 4x200m Freestyle
                705018
                705032
                CHEN, Hua
                FU, Yong                  Men 200m Backstroke
                CHEN, Hua                 Women 400m Freestyle
                CHAO, Na                  Women 4x100m Freestyle
                HAN, Xue                  
                705031                    
                SHAN, Ying                
                ZHU, Yi                   Men 200m Breaststroke
                LI, Wei                   Women 100m Breaststroke
                JIANG, Chengji            Men 50m Freestyle
                CHEN, Hua                 Women 800m Freestyle
                WU, Yan-Yan               Women 200m Ind. Medley
                XIONG, Guoming            Men 200m Ind. Medley
                SHAN, Ying                Women 50m Freestyle
            Table Tennis
                                          Men Team
                                          Women Team
                WANG, Liqin               Mixed Doubles
                WANG, Nan                 
                KONG, Linghui             Men Doubles
                LIU, Guoliang             
                WANG, Nan                 Women Singles
                LI, Ju                    Women Doubles
                WANG, Nan                 
            Tennis
                LI, Fang                  Women Doubles
                CHEN, Li
            Volleyball
                                          Men Team
                                          Women Team
            Beach Volleyball
                GU, Hongyu                Men
                LI, Hua                   
            Weightlifting
                LAN, Shizhang             Men 56kg
                LIU, Xiuhua               Women 48kg
                LE, Maosheng              Men 62kg
                YANG, Xia                 Women 53kg
                CHEN, Yanqing             Women 58kg
                ZHAN, Xugang              Men 77kg
                LEI, Li                   Women 63kg
                SUN, Tianni               Women 69kg
                WEI, Xiangying            Women 75kg
                CUI, Wenhua               Men 105kg
                DING, Meiyuan             Women Over 75kg
            Wushu
                LANG, Rongbiao            Men Nanquan
                WU, Gang                  Men Changquan
                LIU, Qinghua              Women Changquan
                GAO, Jiamin               Women Taijiquan
                XING, Zhijie              Men 52kg & below
                ZHENG, Kunyou             Men 56kg
                SUN, Xunchang             Men 60kg
                YOU, Bangmeng             Men 65kg
                XIAO, Xiaobang            Men 70kg
            Yachting
                ZHOU, Yuanguo             Men Race Board Light
                YANG, Xiaoyan             Women 470
                LI, Dongying              
                ZHANG, Hong               Women Europe
    
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery || Message Board


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.