Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Daily Results
Day 1: 6 Dec Day 2: 7 Dec Day 3: 8 Dec Day 4: 9 Dec Day 5: 10 Dec
Day 6: 11 Dec Day 7: 12 Dec Day 8: 13 Dec Day 9: 14 Dec Day 10: 15 Dec
Day 11: 16 Dec Day 12: 17 Dec Day 13: 18 Dec Day 14: 19 Dec Day 15: 20 Dec

   Main Events for Day 14 (19 December 1998)
Athletics | Basketball | Beach Volleyball | Billiards | Cycling | Equestrian
Football | Hockey | Rowing | Sepak Takraw | Water Polo | Wushu
Top  Athletics
  Javelin
  Men (Finals)
    1  UZB  VOINOV, Sergey                79.70
    2  CHN  ZHANG, Lianbiao               78.58
    3  CHN  LI, Rongxiang                 78.57
    
  Pole Vault
  Women (Finals)
    1  CHN  CAI, Weiyan                    4.00
    2  JPN  ONO, Masumi                    4.00
    3  CHN  SUN, Caiyun                    4.00
    
  Triple Jump
  Men (Finals)
    1  KAZ  ARZAMASSOV, Sergey            17.00
    2  CHN  DUAN, Qifeng                  16.98
    3  THA  NATTAPON, Namkunha            16.42
    
  5000m
  Men (Finals)
    1  QAT  TAIB, Mohd.                 13:55.79
    2  QAT  HASHIM, Ahmed               13:56.65
    3  KOR  BAEK, Seung-Do              13:57.11
    
  4x400m Relay
  Women (Finals)
    1  China                             3:32.03 
    2  India                             3:32.20
    3  Kazakhstan                        3:37.16
    
  4x400m Relay
  Men (Finals)
    1  Japan                             3:01.70
    2  India                             3:02.62
    3  Korea                             3:05.72
    
  110m Hurdles
  Men (Finals)
    1  CHN  CHEN, Yanhao                  13.65
    2  KAZ  SKLYARENKO, Andrey            13.86
    3  QAT  AL-DOSARI, Hamad              13.99
    
  100m Hurdles
  Women (Finals)
    1  KAZ  SHISHIGINA, Olga              12.63
    2  CHN  LIU, Jing                     12.89
    3  SRI  K. FONSEKA, M.A.              13.08
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Basketball
  Team
  Men (Final & Bronze Play-off)
    China bt S. Korea                 112 - 92
    Philippines bt Kazakhstan          73 - 68
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Beach Volleyball
  Women
  Final & Bronze Play-off
    PANGKA, Manatsanan - ARLAISUK, R. (THA) bt
      TAKAHASHI, Yukiko - SAIKI, Mika (JPN)
      (12-5, 12-8)                                      2 - 0
    TOKUNO, Ryoko - KUSUHARA, Chiaki (JPN) bt
      LIU, Chunging - ZHANG, Jingkun (CHN)
      (15-5)                                            1 - 0
    
  Men
  Final & Bronze Play-off
    GU, Hongyu - LI, Hua (CHN) bt
      SHOFANNA, Irilkhun - SALIM, Agus (INA)
      (1-12, 12-10, 12-7)                               2 - 1
    MENASMARA, Anjas - SUMOYO, Iwan (INA) bt
      THONGKAMNERD, T. - SAWANGREUNG, S. (THA)
      (15-13)                                           1 - 0
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Billiards & Snooker
  Billiards
  Men Singles (Finals & Bronze Play-off)
    SHANDILYA, Ashok-H. (IND) bt SETHI, Geet (IND)           5 - 4
    CHAITHANASAKUN, P. (THA) bt GRANDEA, Reynaldo (PHI)      4 - 1
    
  Men Singles (S. Finals)
    SETHI, Geet (IND) bt GRANDEA, Reynaldo (PHI)             4 - 0 
    SHANDILYA, Ashok-H. (IND) bt CHAITHANASAKUN, P. (THA)    4 - 1
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Cycling
  Road Race
  Men Individual (Final)
    1  HKG  WONG, Kam Po                  4:39:27.23
    2  JPN  IIJIMA, Makoto                4:39:27.23
    3  PHI  ESPIRITU, Victor              4:39:27.23
    
  Road Race
  Women Individual (Final)
    1  THA  KUMFU, Banna                  3:01:25.93
    2  JPN  SAKASHITA, Kaori              3:01:25.93
    3  CHN  WANG, Shuqing                 3:01:25.93
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Equestrian
  Show Jumping
  Individual Open (Final)
  Heats 1
    1  INA  HAMIDJOJO, David      (SEA DIAMOND INA)      0.00
    2  HKG  CHAN, Sai Kin         (GERONIMO HKG)         0.00
    3  MAS  KOH, Thong Hau        (ROBERTO BOLD MAS)     4.00
    
  Heats 2
    1  JPN  KANNO, Jin            (SILVER MELODY JPN)    0.00
    2  KOR  SOHN, Bong-Gak        (STARLIGHT KOR)        4.00
    3  MAS  MAHAMAD FATHIL, Q.    (HEROS MAS)            4.00
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Football
  Team
  Men (Final & Bronze Play-off)
     Iran bt Kuwait                     2 - 0
     China bt Thailand                  3 - 0
     
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Hockey
  Team
  Men (Final & Bronze Play-off)
    India bt South Korea                1 - 1  (4-2 tie-breaker)
    Pakistan bt Japan                   3 - 0
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Rowing
  F1X
  Women (Finals)
    1  CHN  ZHANG, Xiuyun                 7:48.58
    2  HKG  NG, Ga-Loc                    8:01.14
    3  JPN  KANO, Junko                   8:06.42
    
  FPL2X
  Women (Finals)
    1  China                              7:26.08
    2  Japan                              7:34.99
    3  North Korea                        7:43.60
    
  F4-
  Women (Finals)
    1  China                              7:07.75
    2  Kazakhstan                         7:18.67
    3  Taipei                             7:26.86
    
  HPL1X
  Men (Finals)
  Race 1
    1  UZB  PAK, Konstantin               7:31.56
    2  THA  PANTANGTHAI, P.               7:32.59
    3  SIN  OMAR, Raihan                  8:06.80
  Race 2
    1  CHN  HUA, Lingjun                  7:08.22
    2  PRK  KIM, Il-Yong                  7:13.84
    3  PAK  AKRAM, Mohammad               7:18.38
    
  H2X
  Men (Finals)
  Race 1
    1  Hong Kong                          6:55.59
    2  Turkmenistan                       6:55.83
    3  Pakistan                           7:17.28
  Race 2
    1  China                              6:39.05
    2  Japan                              6:41.64
    3  North Korea                        6:50.27
    
  H4-
  Men (Finals)
    1  China                              6:15.97
    2  Philippines                        6:41.68
    3  Japan                              6:21.15
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Sepak Takraw
  Circle (Bulatan)
  Women (Finals)
    1  Thailand                           3708
    2  Myanmar                            3374
    3  Vietnam                            2543
    4  Indonesia                          2494
    
  Circle (Bulatan)
  Men (Finals)
    1  Thailand                           5134
    2  Myanmar                            4701
    3  Malaysia                           3593
    4  Indonesia                          3581
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Water Polo
  Men Team
  Final Standings
    1  Kazakhstan (Gold)
    2  Uzbekistan (Silver)
    3  China (Bronze)
    
  Team
  Men
    China bt Singapore                 20 - 1
    Uzbekistan bt Iran                 11 - 7
    Kazakhstan bt Japan                12 - 4
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Wushu
  Sanshou 52kg & below
  Men (Final)
    XING, Zhijie (CHN) bt CHULHANG, Rolly (PHI)        2 - 0
    
  Sanshou 56kg
  Men (Final)
    ZHENG, Kunyou (CHN) bt JAISAK, Pichit (THA)        2 - 0
    
  Sanshou 60kg
  Men (Final)
    SUN, Xunchang (CHN) bt THONGTUP, Komsan (THA)      2 - 0
    
  Sanshou 65kg
  Men (Final)
    YOU, Bangmeng (CHN) bt HSU, Chin-Kun (TPE)         2 - 0
    
  Sanshou 70kg
  Men (Final)
    XIAO, Xiaobang (CHN) bt OJAGHI, Hossein (IRI)      2 - 1
    
       Click here for Detail Event Results.
    
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.