Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Daily Results
Day 1: 6 Dec Day 2: 7 Dec Day 3: 8 Dec Day 4: 9 Dec Day 5: 10 Dec
Day 6: 11 Dec Day 7: 12 Dec Day 8: 13 Dec Day 9: 14 Dec Day 10: 15 Dec
Day 11: 16 Dec Day 12: 17 Dec Day 13: 18 Dec Day 14: 19 Dec Day 15: 20 Dec

   Main Events for Day 2 (7 December 1998)
Baseball | Billiards/Snooker | Boxing | Cycling | Football | Handball | Judo Rugby Football
Sepak Takraw | Shooting | Softball | Swimming | Taekwondo | Volleyball | Weightlifting
Top  Baseball
    S. Korea bt Taipei             16 - 5
    Thailand bt Philippines         6 - 5
    
		
Top  Billiards & Snooker
  Carom
  Men Singles
    Thailand bt Malaysia            27 - 19
    Thailand bt Malaysia            25 - 14
    Taipei bt India                 27 - 25
    S. Korea bt Vietnam             50 - 45
    Philippines bt India            50 - 23
    Japan bt Taipei                 50 - 30
    
  Snooker
  Men Singles (Round 2)
    Hong Kong bt Japan              5 - 0
    U.A. Emirates bt Mongolia       5 - 1
    India bt China                  5 - 1
    Malaysia bt Taipei              5 - 2
    Malaysia bt Hong Kong           5 - 3
    U.A. Emirates bt Kuwait         5 - 0
    Singapore bt China              5 - 4
    Pakistan bt India               5 - 3
    
  Men Singles (Q. Final)
    Hong Kong bt U.A. Emirates      5 - 2
    Malaysia bt India               5 - 4
    Malaysia bt U.A. Emirates       5 - 2
    Pakistan bt Singapore           5 - 2
    
      Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Boxing
  Men
  48 kg
    Kim Sung-Soo (Kor) bt Damianus Jordan (Ina) (PTS)
    B Atarbayar (Mgl) bt Ramesh-Das Shrestha (Nep) (PTS)
    Yang Xiangzhong (Chn) bt Kaoru Murahashi (Jpn) (PTS)
    Uthen Chanthavong (Lao) bt Sarath Roeun (Cam) (RSC)
    
  51 kg
    Choi Jin-woo (Kor) bt Dararith Var (Cam) 22-7
    
  54 kg
    Rico Moreno (Phi) bt Tu Chung-hsien (Tpe) (PTS)
    Timur Tulyakov (Uzb) bt Bae Ki-woon (Kor) (PTS)
    Akbar Ahadihir (Iri) bt Yaser Shikhan (Syr) (PTS)
    Kazumasa Tsujimoto (Jpn) bt Shahid Shahid (Pak) (PTS)
    Ri Kwang-sik (Prk) bt Phouthone Soulavanh (Lao) (RSC Rd 4)
    
  67 kg
    Nariman Ataeu (Uzb) bt Jaber Abdulvahaman (Kuw) (RSC Rd 2)
    Kenzhebek Akelbaev (Kgz) bt Takuji Matsuhashi (Jpn) (PTS)
    Regues Gommies (Ina) bt A. Rasheed (Pak) (PTS)
    Bae Ho-jo (Kor) bt Anoushirvan Nourian (Iri) (PTS)
    Romeo Brin (Phi) bt Mahmoud Saloum (Syr) (PTS)
    Nurzhan Smanov (Kaz) bt D. Batsuren (Mgl) (PTS) 
    
      Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Cycling
  Down Hill
  Men
   G  Thailand     KONGSAMUT, P.             0:03:43.13
   S  Japan        TSUKAMOTO, Takashi        0:03:44.79
   B  Hong Kong    COOK, Lam Brian           0:03:57.65
   
  Women
   G  Japan        KAMAKURA, Sachiko         0:04:26.49
   S  Japan        MASUDA, Mami              0:04:44.15
   B  Taipei       CHEN, Ju Miao             0:04:54.18
   
      Click here for Detail Event Results.
   
		
Top  Handball
  Team
  Men
    Kuwait bt U.A. Emirates         21 - 20
    Japan bt Thailand               54 - 15
   
		
Top  Football
  Men
  Round 2
     Group 1:  Turkmenistan bt India       3 - 2
     Group 1:  Uzbekistan bt N. Korea      4 - 0
     Group 2:  S. Korea bt Japan           2 - 0
     Group 2:  Kuwait bt U.A.E.            5 - 0
  
       See POOL TABLE (Round 2)

  Women Team
  Preliminaries
               S. Korea bt India           7 - 0 
               China bt Taipei             5 - 0 
     
      Click here for Detail Event Results.
     
		
Top  Judo
  60 kg
  Men
    G   Tokuno (Japan)
    S   Yang (China)
    B   Hyun (S. Korea)
    B   Suleimenov (Kazakhstan)
    
  66 kg
  Men
    G   Nakamura (Japan)
    S   Baglayev (Kazakhstan)
    B   Erdenebaatar (Mongolia)
    B   Miresmaeili (Iran)

  48 kg
  Women
    G   Makabe (Japan) 
    S   Cha (N. Korea)
    B   Tangprapassorn (Thailand)
    B   Gao (China)
     
      Click here for Detail Event Results.
     
		
Top  Rugby Football
  7-a-Side
  Men Team
    S. Korea bt Kazakhstan          56 - 0
    Taipei bt Sri Lanka             28 - 12
    Japan bt Hong Kong              40 - 0
    S. Korea bt Taipei              28 - 12
    Kazakhstan bt Sri Lanka         17 - 14
    Japan bt Thailand               33 - 5
    S. Korea bt Sri Lanka           29 - 0
    Taipei bt Kazakhstan            38 - 14
    Thailand bt Hong Kong           28 - 12
    
		
Top  Sepak Takraw
  Team
  Women
    Thailand bt Cambodia            3 - 0
    Laos bt Myanmar                 3 - 0

  Team
  Men
    Brunei bt Cambodia              3 - 0
    Malaysia vs Myanmar             3 - 0
    Thailand vs Singapore           3 - 0
    
		
Top  Shooting
  Free Pistol
  Men Team
  1   KIM, Hyon-Ung - KIM, Jong-Su - RYU, Myong-Yon 
          N. Korea               1,680
  2   TAN, Zongliang - WANG, Yifu - WU, Hui
          China                  1,668
  3   NISHITANI, Noriyuki - MINO, Takuya - NAKASHIGE, Masaru
          Japan                  1,646
  
  Free Pistol
  Men Individuals (Last 8)
   1  KGZ  MELENTIEV, Yury           98.8
   2  CHN  WANG, Yifu                96.5
   3  PRK  KIM, Jong-Su              95.4
   4  CHN  TAN, Zongliang            94.5
   5  PRK  KIM, Hyon-Ung             91.5
   6  KAZ  GUCHSHA, Vladimir         90.8
   7  PRK  RYU, Myong-Yon            89.6
   8  JPN  NISHITANI, Noriyuki       87.1
   
  Skeet
  Men Individuals
      Preliminaries completed. Finals awaited.
   
  Air Rifle
  Women Individuals (Last 8)
   1  CHN  ZHAO, Yinghui            103.0
   2  KOR  KIM, Jung-Mi             102.6
   3  THA  PUPIROMCHAIKUL, T.       101.6
   4  CHN  WANG, Xian               101.3
   5  PHI  LUIS, R.-Jasmin          101.0
   6  KAZ  DOVGUN, Olga             100.2
   7  KGZ  MEDELIAN, Natalla         98.4
   8  THA  KERDSUMRAN, Nuanwan       97.4
   
  Air Rifle
  Women Team
   1   PUPIROMCHAIKUL, T. - KERDSUMRAN, Nuanwan - DANGPIAM, Jarintorn
          Thailand               1,178
   2   KIM, Jung-Mi - YEO, Kab-Soon - LEE, Ki-Young
          South Korea            1,171
   3   ZHAO, Yinghui - WANG, Xian - SHAN, Hong
          China                  1,169
  
      Click here for Detail Event Results.
  
		
Top  Softball
  Team
  Women
    N. Korea bt S. Korea            3 - 0 
    Japan bt Philippines           10 - 2
    China bt Thailand              16 - 1
    
		
Top  Swimming
  100m Freestyle
  Women (Last 8)
    G  Sumika Minimoto (Japan)             57.20
    S  Junko Nakatani (Japan)              57.31
    B  Chao Na (China)                     57.36

  100m Breaststroke
  Men (Last 8)
    G  CHN    Zeng Qiliang                1:02.38
    S  JPN    Akira Hayashi               1:02.69
    B  CHN    Zhu Yi                      1:03.46
    
  Platform
  Men
    G  CHN    TIAN, Liang                 180.420
    S  CHN    HUANG, Qiang                176.760
    B  JPN    TERAUCHI, Ken               173.970
   
  3m Springboard
  Women
    G  CHN    GUO, Jingjing               230.970
    S  CHN    YANG, Lan                   208.710
    B  PRK    RI, Ok-Rim                  206.430
       
  200m Freestyle
  Men (Last 8)
    G  JPN    ICHIKAWA, Yosuke            1:52.46
    S  THA    SETHSOTHORN,Torlarp         1:52.53
    B  JPN    ITO, Shusuke                1:52.81
    
      Click here for Detail Event Results.
   
		
Top  Taekwondo
  Fin Weight
  Men (Round 1)
    Lee Hou-Kun (Tpe) bt T. Tsheringla (Bhu) (PTS)
    Yevgeny Ogay (Uzb) bt Wadah Al Maqrami (Yem) (PTS)
    Deddavong Bothnakho (Lao) bt Ammar Al-Sweti (Ple) (PTS)
    Roberto Cruz (Phi) bt Jos Ak Gandi (Bru) (PTS)
    
  Middle Weight
  Men (Q. Final)
    Hussein Tahleh (Jor) bt S. Robert (Ina) (PTS)
    Chang Yu-Chung (Tpe) bt Alessandro Lubiano (Phi) (PTS)
       
		
Top  Volleyball
  Team
  Men
    Taipei vs Mongolia              -n 
    China bt India                  3 - 0
    S. Korea bt Qatar               3 - 0
    Japan vs Iran                   -n
    Kazakhstan bt Pakistan          3 - 0
    Thailand bt Indonesia           3 - 1
    
  Team
  Women
    Japan bt Kazakhstan             3 - 0
    Mongolia vs Thailand            n-
    S. Korea bt Taipei              3 - 0
    
		
Top  Weightlifting
  56 kg
  Men (Final)
    (Snatch + Clean & Jerk)
    G  Lan Shizhang (China)           120.0 + 155.0 = 275.0
    S  Wang Shin-Yuan (Taipei)        115.0 + 152.5 = 267.5
    B  Seyed Mahdi Panzvan (Iran)     122.5 + 145.0 = 267.5
    
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.