Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Daily Results
Day 1: 6 Dec Day 2: 7 Dec Day 3: 8 Dec Day 4: 9 Dec Day 5: 10 Dec
Day 6: 11 Dec Day 7: 12 Dec Day 8: 13 Dec Day 9: 14 Dec Day 10: 15 Dec
Day 11: 16 Dec Day 12: 17 Dec Day 13: 18 Dec Day 14: 19 Dec Day 15: 20 Dec

   Main Events for Day 5 (10 December 1998)
Badminton | Basketball | Boxing | Cycling | Equestrian | Fencing | Football
Golf | Gymnastics | Judo | Shooting | Softball | Squash | Swimming
Table Tennis | Taekwondo | Tennis | Weightlifting | Yachting
Top  Badminton
  Team
  Ladies
       China bt Japan                  2 - 0
       Korea bt Indonesia              1 - 0
    
  Team
  Men (S. Finals)
       China bt S. Korea               4 - 1
       Indonesia bt Malaysia           4 - 1
        
 		
Top  Basketball
  Team
  Men
       Taiwan bt U.A.E                90 - 54
       Kazakhstan bt Kyrgyzstan       71 - 50
    
  Team
  Women
       S. Korea bt Taipei             71 - 49
        
 		
Top  Boxing
  48kg
  Q. Finals
     Pak Chun (Kor) bt Roehi Velasco (Phi)
     Suban Punnon (Tha) bt Meity Ismilov (Kaz)
     
  60kg
  Q. Finals
     Pongsit Wiangwe-sas (Thai) bt Ikuo Lida (Jpn)
     Tumentsetseg Uitumen (Mgl) bt Pek Yong-chol (Kor)
     
  78kg
  Q. Finals
     Dilshod Yarbekov (Uzb) bt Sayidkhan Kulamahmad (Thai)
     
 		
Top  Cycling
  Ind. Road Time Trial
  Men
    1  IRI  MIZBANI IRANAGH, G.         1:03:16.94
    2  KAZ  FOFONOV, Dmitriy            1:03:48.60
    3  KAZ  NEVDAKH, Pavel              1:04:09.85
    
  Ind. Road Time Trial
  Women
    1  CHN  ZHAO, Haijuan               0:35:17.55
    2  CHN  MA, Huizhen                 0:35:54.01
    3  JPN  OTSUKA, Ayumu               0:36:49.59
    
      Click here for Detail Event Results.
    
     		
Top  Equestrian
  Individual Three-day
  Men
     1  JPN  Ikko Murakami       53.40
     2  THA  Nagone Kamolsiri    54.60
     3  THA  K Klongklan         67.40
   
  Team Three-day
  Men
     1  THAILAND                191.40
     2  JAPAN                   199.80
     3  INDIA                 1,203.80
   
     		
Top  Fencing
  Foil
  Women Individuals (Finals)
    China bt Philippines         15 - 8
    Japan bt Japan               15 - 8
    Japan bt Philippines         15 - 3
    S. Korea bt Kazakhstan       15 - 5
    China bt Indonesia           15 - 8
    China bt N. Korea            15 - 6
    S. Korea bt Kazakhstan       15 - 2
    S. Korea bt Kazakhstan       15 - 11
    China bt S. Korea            15 - 10
    S. Korea bt China            15 - 13
    China bt S. Korea            14 - 13
    China bt Japan               15 - 7
    S. Korea bt Japan            15 - 14
    China bt China               15 - 3
    S. Korea bt S. Korea         15 - 9
    China bt S. Korea            15 - 5  
    
      Click here for Detail Event Results.
    
 		
Top  Football
  Men
  Round 2
     Group 3:  Iran bt Tajikistan          5 - 0
     Group 3:  China bt Oman               6 - 1
     Group 4:  Kazakhstan bt Qatar         2 - 0
     Group 4:  Thailand bt Lebanon         1 - 0
     
  
       See POOL TABLE (Round 2)
   
  Women
  Preliminaries
               N. Korea bt Japan           3 - 2
               Thailand drew Vietnam       1 - 1
     
      Click here for Detail Event Results.
    
		
Top  Golf
  Individuals
  Men
     JPN  Tomohiro Kondo         70
     TAI  Hong Chai-yuh          71
     IND  Harmeet Kahlon         72
     TAI  Chan Yi-shin           73
     PHI  Gerald Rosales         73
    
  Individuals
  Women
     TAI  Lu Hsiao-chuan         71
     PHI  Dorothy-Jo Delasin     71
     TAI  Lin Yu-ping            72
     TAI  Wei Yun-jye            73
     THA  V Niraphathpongporn    74
     JPN  Shiho Oyama            75
    
     		
Top  Gymnastics
  Floor Exercise
  Men
     1  CHN  Yang Wei            9.775
     2  KOR  Kim Dong Hwa        9.650
     3  CHN  Li Xiaopeng         9.600
  
  Pommel Horse
  Men
     1  CHN  Xing Aowei          9.800
     1  KOR  Pae Kil-Su          9.800
     3  CHN  Huang Xu            9.700
     3  TAI  Chieng-Tune         9.700
  
  Individual Rings
  Men
     1  THA  Amornthep Unchai    9.800
     2  CHN  Huang Xu            9.675
     3  TAI  Chen Kuang-Hui      9.625
     3  JPN  Yoshihiro Saito     9.625
  
  Parallel bars
  Men
     1  CHN  Li Xiaopeng         9.700
     2  CHN  Zhang Jingjin       9.675
     2  KAZ  A Dimitrienko       9.675
     2  KOR  Kim Chang Gyu       9.675
     2  KOR  Jong U Chol         9.675
  
  Individual Horizontal Bar
  Men
     1  CHN  Zhang Jingjin       9.725
     2  JPN  Yoshihiro Saito     9.650
     3  CHN  Xing Aowei          9.575
  
  Individual Vault
  Men
     1  KOR  Yeo Hong-Chul       9.775
     2  CHN  Li Xiao-Peng        9.737
     3  JPN  Naoya Tsukahara     9.500
  
  Vault
  Women
     1  CHN  Kui Yuan-yuan       9.537
     2  UZB  S Bakhridinova      9.400
     3  CHN  Xu Jing             9.350
  
  Individual Beam
  Women
     1  CHN  Liu Xuan            9.850
     2  CHN  Meng Fei            9.600
     3  KAZ  Olga Kozhenvnikova  9.400
  
  Individual Uneven Bars
  Women
     1  CHN  Bi Wenjing          9.700
     2  KOR  Kang Sun-Yong       9.500
     3  JPN  Yuki Ohata          9.450
  
  Individual Floor Exercise
  Women
     1  CHN  Xu Jing             9.775
     2  CHN  Kui Yuanyuan        9.700
     3  JPN  Risa Sugawara       9.600
     3  KAZ  Irina Yevdokimova   9.600
      
     		
Top  Judo
  Light-Heavy Weight
  Men
     1  JPN  Kosei Inoue
     2  KOR  Park Sung-Keun
     3  IRI  Maabi Nowrouzabadi

  Heavy Weight
  Men
     1  JPN  Shinichi Shinohara
     2  MGL  Ochir Odgerel
     3  CHN  Pan Song

  Heavy Weight
  Women
     1  CHN  Yuan Hua
     2  THA  P Pestonyee
     3  JPN  Miho Ninomiya

  Light Weight
  Women
     1  CHN   Tang Ling
     2  MGL   Samban Dashdulam
     3  S KOR Kang Min-Jeong
      
     		
Top  Shooting
  Air Rifle
  Men Team
     1  THAILAND               1,769
     2  CHINA                  1,768
     3  JAPAN                  1,762
    
  Air Rifle
  Men Individuals
     1  CHN  Cai Yaling            696.8
     2  JPN  Masaru Yanagida       696.5
     3  THA  Komkrit Kongnamchok   695.1
    
  Rapid Fire Pistol
  Men Individual
     1  CHN   Zhang Penghut         688.7
     2  KAZ   Vladimir Vokhmyanin   686.0
     3  S KOR Park Byung-Taek       680.5
    
  Rapid Fire Pistol
  Men Team
     1  CHINA                       1,742
     2  N KOREA                     1,738
     3  KAZAKHSTAN                  1,736
    
  Double Trap
  Men Individuals
     1  CHN  Hu Bing Yuan           177.0
     2  CHN  Li Bo                  176.0
     3  KUW  Mashi Almutairi        175.0
    
  Double Trap
  Men Team      
     1  CHINA                       390
     2  KUWAIT                      369
     3  SINGAPORE                   366
    
  Double Trap
  Women Individuals
     1  CHN    Gao E                137.0
     2  S KOR  Lee Sang-Hee         136.0
     3  THA    V Muneemongkoltorn   135.0
    
  Double Trap
  Women Team
     1  CHINA                       293
     2  S KOREA                     287
     3  JAPAN                       286
       
	  	
Top  Softball
  Team
  Women
     China bt Philippines     0 - 10
       
     		
Top  Squash
  Individual
  Men (Q. Finals)
     Amjad Khan (Pak) bt Ong Beng Hee (Mas)
     Abdul Fahim Khan (HK) bt Faisal Sarkoh (Kuw)
     Kenneth Low (Mas) bt Jackie Lee (HK)
     Zarak Jahan Khan (Pak) bt Mohamed El Saeed (Jor)
    
  Individual
  Women (Q. Finals)
     Nicol David (Mas) bt Masami Kofuji (Jpn)
     Mah Li Lian (Sin) bt Christina Mak (HK)
     Della Lee (Sin) bt Kuan Choy Lin (Mas)
     Rebecca Chiu (HK) bt Yuko Kimura (Jpn)
    
		
Top  Swimming
  3m Springboard
  Men
    1 CHN   ZHOU, Yilin             712.020
    2 CHN   YU, Zhuocheng           708.120
    3 THA   PICHI, Suchart          654.750
    4 JPN   TERAUCHI, Ken           615.780
    5 KOR   KWON, Kyung-Min         559.380
    6 THA   ATTHAINSEE, Anupan      536.130
    7 JPN   MIYAMOTO, Kiichiro      536.100
    8 HKG   NG, Sui                 507.090
    
  10m Platform
  Women
    1 CHN   Cai Yuyan               549.570
    2 CHN   Li Na                   547.800
    3 KOR   Choe Myong-Hwa          499.350
    
  200m Breaststroke
  Men
     1  CHN  Zhu Yi                 2:16.26
     2  THA  Ratapong Sirisanont    2:16.47
     3  JPN  Yoshinobu Miyazaki     2:16.97
    
  400m Freestyle
  Men
     1  THA  Torlarp Sethsothorn    3:53.61
     2  JPN  Masato Hirano          3:54.13
     3  HK   Kwok Kin-Ming          4:00.44
     
  4x100 Freestyle
  Women 
     1  JAPAN                       3:25.53
     2  CHINA                       3:25.86
     3  KAZAKHSTAN                  3:28.53
     
  100m Butterfly
  Women
     1  JPN  Ayari Aoyama           59.44
     2  CHN  Ruan Yi                1:00.57
     3  JPN  Hitomi Kashima         1:00.87
     
  100m Breastroke
  Women
     1  CHN  Li Wei                 1:08.95
     2  CHN  Xu Shan                1:10.00
     3  JPN  Masami Tanaka          1:10.30
     
 		
Top  Table Tennis
  Women
  Team
       China bt Hong Kong               3 - 2
       Thailand bt Vietnam              3 - 0
    
 		
Top  Taekwondo
  Feather Weight
  Men
     1  S KOR  Kang Nam-Won
     2  PHI    D Geisler
     3  IRI    Bijan Moghanloo
     3  TAI    Hsu Chi-Hung
    
  Feather Weight
  Women
     1  TAI    Chen Yi-An
     2  NEP    Sabita Rajbhandari
     3  MAS    Soo Lai-Ying
     3  THA    P Pansombut
    
  Heavy Weight
  Men
     1  S KOR  Kim Je-Gyoung
     2  JOR    Ibrahim Kamal
     3  IRI    Hassan Aslani
     3  TAI    Hsu Chi-Hung
    
  Heavy Weight
  Women
     1  S KOR  Jung Myoung-Sook
     2  MAS    Lee Wan-Yuen
     3  INA    Sinta-Berlian Heru
     3  PHI    M Bonifacio
    
 		
Top  Tennis
  Team
  Men
       Thailand vs Korea                      1 - 1
       Uzbekistan vs Chinese Taipei           2 - 0
      
  Team
  Women
       Indonesia vs China                     0 - 1
       Chinese Taipei vs Japan                1 - 1
       
 		
Top  Weightlifting
  77kg
  Men
     1  CHN  Zhan Xugang           355.0
     2  IRI  Mohammad Barkhah      352.5       
     3       Sergey Filimonov      350.0
     
  63kg
  Women
     1  CHN  Lei Li                232.5 (WR)
     2  IND  Mohammad Barkhah      352.5       
     3  TAI  Chen Jui-Lien         222.5
       
 		
Top  Yachting
  420
  Men
       1   SIN   SIEW, Shaw - NG, Wee 
       2   THA   POONPAT, Wiwat - KHAMBANG, Kitipong 
       3   KOR   KIM, Dae-Young - JUNG, Sung-Ahn 
     
  470
  Men
       1   KOR   SIEW, Shaw - NG, Wee 
       2   SIN   TAN, Wearn - LIM, Yi 
       3   PHI    LOUIE B., Perfectua - BALLADARES, Ridgely 
     
  420
  Women
       1   SIN   HUANG, Shiqi, - TAN, Ming-Ai,Naomi 
       2   THA   VONGTIM, Wandee - VONGRUCK, Theeranoot
       3   HKG   MOU, Lap-Kam - LEE, Chun-Yi 
     
  470
  Women
       1   KOR   KIM, Myoung-Hwa - JUNG, Eun-Suk 
       2   JPN   IJIMA, Chizzuko - IKUTA, Makiko 
       3   HKG   CHEUNG, Mei-Han - YAU, Chi-Han
     
  Enterprise
  Open
       1   THA   VONGTIM, Vinai - TRIYOT, Niwat 
       2   SRI   JIRASINHA, L. - JANAKA, W.P. 
       3   KOR   CHUNG, Yoon-Gil - LIM, Jin-Young 
     
 		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.